Centrum imunológie a alergológie

Ambulancia klinickej imunológie a alergológie / Ambulancia pneumológie

Orálna tabletová forma imunoterapie prípravkom Oralair a Grazax

Na základe lekárskeho vyšetrenia Vám bola odporúčaná liečebná metóda - špecifická alergénová imunoterapia, tiež nazývaná aj ako hyposenzibilizácia alebo desenzibilizácia. V liečbe sa používa alergénový extrakt, v tomto prípade vyrobený z peľu tráv, na ktorý Vám bola zistená precitlivelosť (alergia).

Cieľom liečby je znížiť Vašu precitlivelosť (alergiu) na trávový alergén a tým zlepšiť a zmierniť priebeh alergickej nádchy v sezóne.

Liečba bude trvať minimálne 3 roky, asi 5 - 6 mesiacov v roku. Jej začiatok budeme plánovať na začiatok kalendárneho roku. Liečba je teda plánovaná ako predsezónna.

Prosím dôkladne si prečítajte príbalový leták k lieku, venujte pozornosť vedľajším účinkom lieku.

Pri objavení sa vedľajších účinkov užijete svoju základnú protialergickú liečbu, ktorá Vám bude odporúčaná pri prvom podaní lieku. Vždy užite 2 tbl. antihistaminika, alebo súčasne aj 2 tbl. Prednisonu. Ak máte príznaky astmy majte nablízku aj svoj záchranný spray (Ventolin).

Prvé podanie lieku (najlepšie prvé 3 podania) je odporúčané v ambulancii lekára, kde pacient ostáva v sledovaní nasledujúcich 30 minút. Nepodceňujte odsledovanie po podaní lieku.

Liek sa užíva denne nalačno, 30 minút pred jedlom. Suchou rukou sa vyberie z blistra tabletka a vloží pod jazyk. Liek sa rýchlo rozpustí v ústnej dutine. Prehltnite po asi 2 minútach. Liek sa nezapíja žiadnou tekutinou.

Ak zabudnete liek užiť, nezvyšujte druhý deň dávkovanie.

Liečba sa prerušuje pri akútnych infekciách dýchacích ciest, po vytrhnutí zuba, počas výskytu áft v ústnej dutine na dobu potrebnú (cca 3-5 dní), v liečbe sa pokračuje bez zmien.

Po prerušení liečby na viac ako 1 týždeň kontaktujte lekára. Kontrola v ambulancii o 2 mesiace.

Sezóna výskytu peľu tráv sa odhaduje na obdobie máj – júl. Sledujte peľové správy na internete.