Centrum imunológie a alergológie

Ambulancia klinickej imunológie a alergológie / Ambulancia pneumológie

Alergénová imunoterapia sublinguálnou vakcínou Staloral 100

Alergénová imunoterapia je liečebný postup, kedy sa pacientovi aplikuje dlhodobo presne definovaná dávka jeho alergénu. Cieľom liečby je zníženie reakcie organizmu pri kontakte s alergénom, zníženie spotreby sezónnych liekov, zmiernenie príznakov ochorenia.

Liek (alergénová vakcína) je vždy pripravnený individuálne podľa výsledku kožných testov, klinických príznakov, prípadne laboratórneho vyšetrenia. Každému pacientovi je zvolená vakcína individuálne. Terapeutický postup bol podrobne vysvetlený v ambulancii.

Liek je vhodný u pacientov od asi 5 roku života. U pacientov po 50 roku života je liečba  obmedzená inými pridruženými ochoreniami a liekmi. Vhodný je začiatok do 5 rokov od prvých klinických príznakov alergie a pokiaľ je senzibilizácia pacienta len jedným alergénom.

Základná indikácia liečby:

1.potvrdenie  alergénu
2.žiadne iné ochorenie a lieky, ktoré sú v rozpore s imunoterapiou
3.informovaný súhlas pacienta s liečbou

Postup iného alergológa, ako aj schéma liečby môže byť odlišná, tieto informácie preto sú určené len pacientom našej ambulancie. Naša schéma liečby vychádza z podrobných informácii výrobcu a vlastných klinických skúseností !!! Odporúča sa prečítať si všetky informačné brožúry dané pacientovi v ambulancii, ako aj príbalový leták k lieku.

Liek sa aplikuje vždy ráno nalačno, 30 minút pred jedlom. Príslušný počet kvapiek sa podá na sliznicu pod jazyk, ponechá sa vstrebávať 2 minúty, potom sa prehltne. Kvapky sa dajú priamo do úst (pred zrkadlom), na lyžičku s malým množstvom vody, alebo malú kocku cukru. Nezapíjať!

Lieky sa ponechávajú v chladničke, prevoz lieku možný len v termotaške. 

1. týždeň
fľaška č. 1 - žltá
od 1 do 10 kvapiek
2. týždeň
fľaška č. 2 - zelená
od 1 do 10 kvapiek
3. týždeň
fľaška č. 3 - modrá
od 1 do 10 kvapiek
4.- 5. týždeň
fľaška č. 3 - modrá
10 kvapiek denne
6. týždeň
fľaška č. 4 - červená
od 1 do 20 kvapiek

Pokračovanie: fľaška č. 4 - červená, 20 kvapiek 3 x do týždňa, t.j. najvhodnejšie Po, Str, Pia. Predpokladaná doba liečby je 3 roky. 1 balenie lieku postačuje na obdobie 8 týždňov. (za 1 rok má byť minimálna spotreba 6 balení lieku).

Pri akejkoľvek  alergickej reakcii po podaní vakcíny je vhodné ihneď podať svoj protialergický liek a konzultovať ďalší postup s lekárom.

Nová objednávka liekov: odporúča sa pri otvorení predposlednej červenej fľašky. Pacient sa telefonicky, mailom alebo cez web stránku spojí so zdravotnou sestrou a príde si po nový objednávací formulár a recept. Informuje zdravotnú sestru, že nedošlo k zmene v jeho zdravotnom stave a môže pokračovať v liečbe. Po prevzatí lieku si vždy v lekárni pacient skontroluje na etikete lieku svoje meno, rodné číslo a meno predpisujúceho lekára. Uistí sa, že dve fľašky udržiavacej dávky sú s červeným vrchnákom a sú neporušené.

Na našej stránke www.ciaa.sk v časti "objednanie termínu" si pacient po príhlásení klikne na "recept" a svoju objednávku potvrdí v dni, kedy navštívi našu ambulanciu.

Telefonická objednávka: 02/64 77 43 16 v ordinačných hodinách, e-mailová objednávka: info(zavinac)ciaa.sk. Zdravotná sestra preberá všetky správy ráno od 7:00 do 8:00.

Prerušenie liečby:

Vždy pri horúčnatom ochorení, hnačkách, po vytrhnutí zuba či zápaloch v ústnej dutine sa prerušuje liečba na dobu potrebnú (do 7 dní).Po odliečení sa pacient vráti o krok späť pri úvodnej liečbe, pri udržiavacej liečbe pokračuje bez zmien. Pri prerušení nad 3 týždne sa kontaktuje lekár.

Ak v priebehu liečby sa u pacienta zistí akékoľvek iné ochorenia, pacient je povinný informovať lekára o liečbe alegénovou vakcínou, ako aj musí konzultovať vhodnosť pokračovania liečby. Pacient musí konzultovať každé očkovanie. O vhodnosti podávania vakcíny počas tehotenstva sa každá pacientka informuje v čo najkratšom termíne.

Dlhodobejšie prerušenie liečby, nízka spotreba lieku a časté zabudnutie dávky vedie k zníženiu efektu liečby, v niektorých prípadoch až k zhoršeniu alergického ochorenia - pacient musí vziať túto skutočnosť na vedomie.

Liek sa aplikuje počas celého roka. Vo vegetačnom období, počas zhoršenia alergického ochorenia sa pridáva základná liečba antihistaminikami, očnými a nosovými kvapkami.